Investicijos – tai priemonės, leidžiančios mums po tam tikro laiko gauti didesnę sumą, negu investavome. Jei išleidžiame 100 eurų žinodami, kad vėliau mums grįš 200 eurų – mes investuojame. Viską, ką sumokame, galima padalinti į 2 grupes: vartojimo išlaidas ir investicijas. Pasitaiko ir tokių variantų, kurie vienu metu yra ir investicija, ir vartojimo išlaidos (pvz., nekilnojamojo turto pirkimas).
Investuoti verta tiems, kurie turi laisvų lėšų ir nori ilgainiui turėti iš jų daugiau naudos. Laikant turimas lėšas „kojinėje“, jos nepanaudojamos. Panaudoti pinigus, juos „įdarbinti“ kaip tik ir padeda investicijos. Investuojant planuojama susigrąžinti didesnę už investuotąją sumą, nors tai pavyksta ne visada. Visgi bet koks pirkinys, iš kurio tikimės uždirbti, yra investicija. Be abejo, dažnas paprieštaraus, kad galima ką nors pigiai nupirkti turguje ir greitai parduoti brangiau, ir kad tai bus spekuliacija, o ne investicija. Todėl norint atskirti šiuos du reiškinius, reikia atsižvelgti į proceso trukmę – investavimas, skirtingai nei spekuliacija, yra ilgalaikis procesas. Tačiau griežtą ribą tarp šių reiškinių nubrėžti sunku.
Investicijų klasifikacija
Investicijų formos klasifikuojamos pagal atskirus požymius. Atsižvelgiant į investicijų objektą jos skirstomos taip:
1. Finansinės investicijos – investicijos į įvairius finansinius instrumentus (didžiausią jų dalį sudaro vertybiniai popieriai):
- Akcijos (nuosavybės vertybiniai popieriai)
- Grynieji pinigai (ir grynųjų pinigų priemonės)
- Investiciniai fondai
- Išvestinės priemonės
- Obligacijos (skolos vertybiniai popieriai)
2. Materialiosios (daiktinės) investicijos:
- Nekilnojamas turtas
- Kolekcinės vertybės ar kitas turtas (auksas, deimantai ir pan.)
- Lėšų įdėjimas įrengimais, medžiagomis, žaliavomis
3. Nematerialiosios (inovacinės) investicijos:
- investicijos į mokslo bei technikos pažangą
- žmogiškasis kapitalas
- socialinės investicijos
- netiesioginė reklama
Norintieji plačiau susipažinti su įvairių rūšių investavimo tikėtina grąža bei rizikingumu gali apie tai sužinoti, atsivertę knygą ”Investuotojo išpažintis“.